Česká značka FeelEco, výrobce přírodních produktů pro péči o tělo a domácnost, přináší několik tipů jak na ruční mytí nádobí tak, abychom ušetřili vodu i energii a měli dokonale čisté nádobí spolu se zdravou pokožkou. Ať už máte doma myčku či nikoliv, ručnímu mytí nádobí se někdy prostě nevyhnete. Někdy je zapotřebí umýt křehké sklo či porcelán nebo nádobí, které má například zlaté prvky a není vhodné pro mytí v myčce. Jindy je zase nádobí tolik, že se do myčky nevejde, anebo naopak málo, takže nemá cenu myčku zapínat. V řadách zákazníků máme i ty, co mytí nádobí prostě baví. Proto je skvělé mít po ruce kvalitní mycí prostředek, který bude jak maximálně účinný, tak také šetrný jak k pokožce rukou, tak také k životnímu prostředí.
Tekoucí voda versus naplněný dřez
Pokud nepoužíváme myčku, je vhodné se zamyslet, jakým způsobem myjeme nádobí při ručním mytí. Asi vás nepřekvapí, že mytí pod tekoucí vodou je méně úsporné než mytí v napuštěném dřezu. Pokud vás čeká větší množství nádobí, rozhodně se vyplatí napustit si dřez. Teplota vody by měla být příjemně teplá na pokožku, což výrazně urychlí rozpouštění mastnoty a nečistot. Pokud máte termostatickou baterii, nejlépe je začít s teplotou přibližně 43 °C, kdy voda lehce vychladne a mytí je příjemnější. Následuje nadávkování mycího přípravku, který by měl být účinný, ale zároveň by neměl obsahovat čistě odmašťující složky, protože přichází do přímého kontaktu s vaší pokožkou na delší dobu a v teplé vodě. Řada produktů na trhu vybízí k používání rukavic, což ale není vůbec příjemné, proto je důležité hledat prostředky, které takovouto ochranu nutně nevyžadují. „V případě ručního mytí nádobí se vyplatí zvolit takový přípravek, jehož složení a vlastnosti budou důsledně zohledňovat vlastnosti a zdraví pokožky a zároveň budou šetrné k přírodě. Roztok přípravku je po celou dobu mytí nádobí v kontaktu s pokožkou a u těch, kteří ji mají citlivou, by nevhodné složení mohlo způsobit podráždění, vysušení nebo popraskání kůže. Sledujte informace o složení, certifikacích produktu a biologické rozložitelnosti přípravku.“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco. Dále doplňuje, že přípravky na ruční mytí nádobí FeelEco byly vyvinuty tak, aby všechny tyto aspekty splňovaly bez kompromisů. Mají přirozené pH 5,5 a obsahují biologicky aktivní kosmetické složky výrazně zjemňující vliv mycí procedury na kůži, například glycerin a panthenol, které pokožku chrání a pečují o ni.
Nádobí pak v dřezu myjte od nejčistšího po nejšpinavější. Začínáme sklenicemi, porcelánem, talíři a následují příbory a hrnce, které bývají nejvíce znečištěné. Každý omytý kus pak opláchneme čistou vodou, abychom se zbavili zbytku pěny a přípravku a smyli rozpuštěné nečistoty. Takto postupujeme tak dlouho, dokud voda není příliš znečištěná a vychladlá – v tom případě je vhodné vodu vypustit a napustit novou, pokud je třeba. Nakonec nezapomeňte důkladně vyčistit také dřez, aby v něm nezůstaly a nepřischly nečistoty a nemnožily se různé bakterie.
Novinka FeelEco citron – 1l a 500 ml balení
Přípravky na mytí nádobí značky FeelEco vynikají několika přednostmi. Jednou z nich je jejich složení – ve složení najdete 98% podíl přírodního původu, jsou snadno biologicky rozložitelné a jsou veganské. Zároveň jsou vysoce účinné, díky čemuž se stanou nepostradatelnými pomocníky v kuchyni. Základem jsou aktivní látky z přírodních olejů a cukrů, takže si přípravky hravě poradí s každou nečistotou. Velkým benefitem je jejich šetrnost ke zdraví. I ti, kteří mají opravdu citlivou pokožku, s nimi mohou nádobí omývat bez rukavic a bez obav z nepříjemné kožní reakce. Přípravky mají pH 5,5, proto pokožku nevysušují a nedráždí, a dokonce o ni v průběhu mytí díky glycerinu a panthenolu pečují. Balení 1l je vhodné do běžné domácnosti na každodenní použití. Vyzkoušet můžete novou citronovou vůni.
Pokud cestujete nebo vám prostě stačí menší velikost, pak doporučujeme balení 500 ml. Vybrat si můžete ze čtyř variant – klasické, s vůní okurky, maliny a nebo oblíbeného citronu.
Perlátor
Pokud potřebujete nádobí umývat pod tekoucí vodou, dobrým způsobem, jak ušetřit vodu, je nainstalovat perlátor. Ten díky speciální technologii vodu smíchá se vzduchem a usměrní tak proud, takže kohoutkem proteče méně vody než běžně. Perlátor, pokud jej nemáte, jednoduše namontujete na svou vodovodní baterii a je hotovo. Mnoho vodovodních baterií už jej mají dokonce integrovaný. Vyplatí se proto zjistit, jak je na tom ta vaše, protože ročně můžete ušetřit spousty vody.
Složení přípravku je důležité
Jak jsme zmínili již výše, zkuste si z různých pramenů zjistit co nejvíce dostupných informací a dbejte na to, aby byl přípravek vyvinut s ohledem na potřeby pokožky, ale zároveň plnil dobrou funkci při mytí nádobí. Aby opravdu neobsahoval jen odmašťující látky, které by mohly vaši pokožku narušit, což může vést k podráždění, ke svědění, až k popraskání kůže. Při rozhodování u nákupu vám mohou pomoci buď certifikace, které výrobek má, případně si zkontrolujte jeho složení. „Všechny FeelEco produkty vyvíjíme s ohledem na lidské zdraví, proto obsahují vysoký podíl přírodního původu a neobsahují žádné nežádoucí látky. Záleží nám také na tom, aby byly snadno biologicky rozložitelné. Proto jsou základem produktu aktivní látky původem z rostlinných olejů. Účinnost produktu vyplývá z vhodné kombinace těchto aktivních látek s dermatologicky aktivními složkami zajišťujícími jemnost k pokožce,“ uvádí Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco. Zároveň doplňuje, že účinnost a ekologickou šetrnost přípravků FeelEco potvrzuje mezinárodní certifikace EU Ecolabel, kterou značka získala jako první v České republice již v roce 2010.
Tip FeelEco – 5l balení
Vyzkoušejte také velké balení 5 litrů. Větší balení ušetří jak vaši peněženku, tak také použitý plast. S balením 5 l ušetříte až 43 % plastu oproti klasickému 500 ml balení.
- 98% podíl přírodního původu
- Díky pH 5,5, panthenolu a glycerinu je šetrný k pokožce
- Certifikace EU Ecolabel a Vegan
- Ušetří rodinné finance
- Složení vyvinuto v souladu s přírodou