FeelEco – bez kompromisů

Břeclavská Fosfa je svým způsobem velmi zajímavým inovátorským ekobyznysovým inkubátorem, z něhož se zrodila i značka FeelEco, která zahrnuje produkty pro péči o tělo i domácnost. Vyrobeny jsou primárně ze surovin přírodního původu, aby výrobky byly co nejšetrnější a po použití snadno rozložitelné. Jsou důkazem, že kombinovat účinnost, ekologii i zdraví skutečně lze.

Cesta od nápadu k produktu byla velmi dlouhá. Na začátku stál Ivan Baťka, otec, který se snažil pro dceru, jež trpěla ekzémem, najít na trhu produkty, které by jí vyhovovaly. Když žádné nenašel, rozhodl se je vyrobit. Do laboratoře přišel se zadáním krystalicky čistým: „Chci, aby to bylo maximálně účinné, ekologicky šetrné, za dobrou cenu a zdravotně zcela nezávadné.“ Na stole neležel ani budget, ani termín. Považovali ho za pošetilce, který chce nemožné. „Nikdo tomu nevěřil, všichni si byli jistí, že to je nesmysl, že to nikdo nekoupí, že to pro zákazníka nebude zajímavé. Výsledky se také nezrodily ze dne na den, stojí za nimi desetiletí vývoje a dnes je na trhu vlastně již jejich třetí, nebo dokonce čtvrté generace, přičemž ta první by už našim dnešním nárokům nestačila,“ říká Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje, který se značkou Feel Eco žije od prvopočátku.

Inovace musí být po všech stránkách lepší 

Příznačné pro Fosfu je, že vývoj se uvedením výrobků na trh nezastavil. „My chceme být vždycky nejlepší,“ říká Ivan Baťka. A vlastně nerad přiznává, že například gel na praní prádla, který získala EU Ecolabel jako vůbec první v Česku a na Slovensku, měl v první generaci kvalitu, pro kterou už dnes není ve Fosfě místo. Právě příklad produktu, který už má svou čtvrtou generaci a opustil osmdesát procent původních složek. Ve vědeckém archivu má Fosfa několik set složek, s nimiž zkoušela při vývoji pracovat. Uspělo jich asi pět procent. I takové jsou cesty vývoje.

FE-Martak

Nyní už jsou produkty FeelEco na takové úrovni, že vývoj trochu zpomalil. „Není efektivní vyvíjet něco za každou cenu, už proto, že trváme na certifikacích, které jsou poměrně nákladné a také časově náročné. Takže sledujeme trh, sledujeme vědecký vývoj a jsme v každém okamžiku připraveni reagovat, ale máme dnes takovou kvalitu, že jsme skutečně na světové špičce,“  říká Radek Marták a dodává, že inovovat je náročné i proto, že Fosfa odmítá kompromisy. „Jsou výrobci, kteří v některých aspektech jdou dopředu, ale v jiných inovací třeba popřou či zastíní minulou kvalitu. U nás trváme na tom, aby se při zlepšení nezhoršil žádný z původně nastavených parametrů. Jinak řečeno, pokud chceme zvýšit účinnost, nesmí se to stát na úkor ekologie ani zdraví. A naopak, zdravotní či ekologické parametry nesmějí mít dopad na účinnost,“ poodhaluje zákulisí ultimátního vývoje Radek Marták. Možná i proto jsou interní a dodává, že interní kontrolní parametry daleko přísnější, než je běžná legislativa EU. 

Laboratoře přesto nejsou prázdné – pracuje se na inovaci prostředku do myček nádobí, nových generací receptur odstraňovačů skvrn a výběru bezalergenních vůní pro inovace již stávajících úspěšných produktů FeelEco. “ vysvětluje ředitel výzkumu a vývoje Radek Marták

Bourání babylonských věží

Současný trh si libuje v certifikátech. Zákazníci je mají rádi. A protože žádný certifikát není zadarmo, je to velmi dobrý byznys. Bohužel, to je i hlavní příčina toho, že certifikátů s krásnými logy je celá řada a nikdo se v nich vlastně moc nevyzná. Leckdy se dokonce žongluje s pojmy jen proto, aby to vypadalo hezky, ale jsou to pojmy bez obsahu. Pojďme si v tom zmatení pojmů udělat trochu jasno. FeelEco se totiž zaměřuje na certifikáty, které mají obsah přesně daný.

FE-Pavek

 

 

Základem certifikace všech kosmetických i drogistických výrobků jsou dermatologické testy. „Ty běžné zkoumají reakci kůže na zředěný produkt, testuje se dva dny v několika cyklech. U baby produktů jdeme ale ještě přísnější cestou certifikace HRIPT, což jsou testy, které trvají v podstatě měsíc a zkoumají reakci kůže při mnohem delším mnohokrát opakovaném působení a především se nepoužívá prostředek zředěný, ale v plné koncentraci,“ vysvětluje Stanislav Pávek.

Často firmy akcentují podíl přírodních složek. „Jak to počítají, to ale už neřeknou. Co znamená devadesát procent přírodních složek? Znamená to, že devět z deseti jsou složky přírodní? Nebo jsou to objemová procenta? Nebo hmotnostní? To je typický případ nicneříkající a vlastně i zavádějící informace. A pak je tu ještě jedna otázka – co je a není přírodní produkt? Přísně vzato totiž ropa je dokonale přírodní produkt. My vycházíme z ISO normy. A spíše se zaměřujeme na to, abychom vyráběli z obnovitelných zdrojů a abychom ty zdroje i chránili. A tam jsme v součtu na devadesáti osmi procentech,“ s hrdostí říká Stanislav Pávek. Ta dvě procenta jsou zatím nutností.

FeelEco má i britskou certifikaci Vegan Society, která potvrzuje nepřítomnost živočišných složek v produktu a fakt, že ani v procesu výroby nebyl živočišný produkt použit. Samozřejmě odmítá i jakékoliv testování na zvířatech. „Tady jsme  jednou tvrdě narazili, protože jsme používali na zahušťování wc gelu xanthanovou gumu, ale zjistili jsme, že v procesu výroby byla použita v jedné fázi vaječná hmota. To se nám zhroutil svět. Ale nakonec jsme našli xanthanovou gumu zcela veganskou, jen se to promítá na ceně,“ uvádí jeden z příkladů vývoje Radek Marták a dodává, že právě surovinové omezení je hlavním faktorem, který u vysoce účinných ekologických produktů ovlivňuje cenu. Zmínku zaslouží také poměrně ceněná certifikace Natrue, která se specializuje na kosmetické produkty a všímá si nejen původu složek, ale i způsobu jejich získávání a zpracování.

Komplexně dává asi největší smysl EU EcoLabel, podobný význam má i severská certifikace Nordic Swan či německá Blue Angel. V devadesáti procentech jsou tyto tři certifikace vlastně totožné, liší se pouze v detailech. „Tato certifikace řeší rozložitelnost, materiálové složení obalu a jeho hmotnost, protože dnes se sleduje i hmotnost obalu na jednu účinnou dávku. Musíte samozřejmě respektovat seznam zakázaných látek, ten je naprosto striktní. Samozřejmostí je test účinnosti, ty si necháváme dělat ve světoznámé laboratoři SGS Institut Fresenius. A asi poslední důležitou složkou této certifikace je takzvaný test na toxicitu – každá látka má svůj index a v jedné dávce nesmíte překročit určitou hranici. Není to toxicita jako taková, je to vyjádření toho, nakolik která látka zatěžuje prostředí, třeba odpadní vodu,“ vysvětluje Radek Marták.

Proč se v Německu kupuje špína

Při nastavování účinnosti při vývoji sleduje FeelEco i ty nejúčinnější produkty konvenčních řad největších světových koncernů, které však s ekologií mají společné jen málo. Je docela zajímavé, jak se vlastně účinnost testuje a na čem všem záleží.

„U kosmetiky se jde po senzorických vlastnostech, po pocitech. U drogerie je ale účinnost primární a musím přiznat, že tady nám v začátcích velmi pomohlo, že jsme v minulosti vyráběli pro některé odběratele privátní značky. Občas mi na stůl přišla taková zadání, že jsem si nebyl jistý, jestli je to míněno vážně nebo jde o vtip. Ale vždycky jsme si poradili. Privátní značky jsme opustili, ale tu zkušenost využíváme právě při snaze o maximální účinnost,“ říká Radek Marták.

Pro testy účinnosti pracích prostředků je například předepsána celá sada nejrůznějších skvrn, hořčice, tráva, kožní maz, čaj, červené víno… Od detergenčních přes enzymatické až po bělicí. Pere se v různých typech praček, v několika opakováních. Čisticí prostředky se testují zase porovnávacím testem s lídrem trhu, u kterého se vychází z předpokladu, že je lídrem právě proto, že vyhovuje nejširší skupině zákazníků. Pro prostředky na nádobí se pak používá opravdu onen reklamou zviditelněný talířový test – vytvoří se našlehaný roztok pěny a myjí se různě zašpiněné talíře, dokud pěna nespadne. Pak se talíře spočítají. „On sice ten prostředek má jistou míru účinnosti i potom, ale tady se zase bere v potaz psychologie. Vnímáme totiž tak, že když to pění, tak to myje. Přiznám se, i já to tak pocitově vnímám, přípravek, který nepění, by mi přišel podezřelý,“ vysvětluje Radek Marták. Nicméně i po opadnutí pěny se při testu sleduje a hodnotí, zda přípravek odmašťuje.

Zkoumání účinnosti se sice odehrává v již zmíněné německé laboratoři, předtím se ale testuje přímo ve Fosfě. V účetnictví firmy, která vyrábí špičkové čisticí prostředky, tak najdete nezanedbatelné položky za špínu, importovanou povětšinou z Německa.

Ohleduplnost až do konce

Fosfa se při vývoji a výrobě ohlíží na souvislosti od začátku až do konce. Jedna věc je totiž účinnost a přírodní či obnovitelné složky, druhá věc pak je jakou zátěž představují výrobky pro přírodu po použití. Biodegradabilita. Specifická vlastnost daného materiálu, která definuje jeho kompletní biologickou rozložitelnost, říká teorie. Umíme si pod tím představit praxi? Ve Fosfě ano.

„Je to stěžejní vlastnost, která definuje chování výrobku po použití, na konci životního cyklu. A má velmi přímé a zásadní dopady na životní prostředí. Jednotlivé složky produktu totiž rozhodně nesublimují, zaniknou pouze tím, že si je na jejich cestě po použití najdou bakterie, které je požírají. V principu existuje dvojí rozložitelnost, aerobní a anaerobní,“ vysvětluje Stanislav Pávek.

Biologickou rozložitelností se dnes ohání kdekdo. Je dobré vědět, že aerobní rozložitelnost je u detergentů dána zákonem a nikdo by se jí chlubit neměl. Je dokonce dáno, kolik procent látky za jak dlouhou dobu musí zmizet. Čím se chlubit lze je rozložitelnost bez přístupu vzduchu. Totiž i tam, kde není vzduch, žijí bakterie, které si rády najdou potravu. Musíte jim ji ovšem namíchat tak, aby chutnala. Například pro ochranu vody je to ohromné plus. Fosfa prostě ukazuje, že to jde i bez kompromisů – ve všech ohledech je se svou značkou FeelEco v první linii.